Nowy impuls dla relacji transatlantyckich. DMGS zainaugurowało działalność w Europie

Posted on

W dniu 14 maja 2018 r. swoją działalność na Europę rozszerzyła specjalizująca się w tematyce obronności i bezpieczeństwa narodowego szkoła Daniel Morgan Graduate School of National Security (DMGS). Fundacja Kulskich była współorganizatorem tego wydarzenia.

W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele ambasad państw europejskich – m.in. Belgii, Bułgarii, Danii, Grecji, Gruzji, Holandii, Rumunii, Ukrainy oraz Węgier, administracji rządowej, Kancelarii Prezydenta RP, jak również przedstawiciele polskich uczelni wyższych i organizacji pozarządowych. Gospodarzami pierwszej części ceremonii, która odbyła się w siedzibie Community of Democracies, byli Steven Meyer, Dziekan DMGS, były szef CIA na Bałkanach oraz Thomas E. Garrett, Sekretarz Generalny „Community of Democracies”, którzy oficjalnie zainaugurowali europejską działalność waszyngtońskiej uczelni. Spotkanie rozpoczęło odczytanie listu Premiera Rzeczypospolitej Polskiej, Mateusza Morawieckiego.

Jak podkreślił Steven Meyer, Dziekan Daniel Morgan Graduate School of Security, Stany Zjednoczone przykładają ogromną wagę do wielopłaszczyznowej współpracy w obszarze bezpieczeństwa ze swoimi europejskimi sojusznikami. Dotychczasowe działania doprowadziły bowiem do istotnej poprawy sytuacji w regionie Europy Środkowej i Wschodniej oraz dały perspektywę dalszego rozwoju wzajemnych relacji.

„W przeszłości musieliśmy  podejmować trudne, ale konieczne decyzje. Za nami czas trudnych debat, ale i okresy wspólnej polityki. Stale szukamy punktów wspólnych, tego co nas łączy. Chcemy aby jednym z wymiarów naszego pełnego uczestnictwa w życiu Europy była działalność Daniel Morgan Graduate School of Security. Dlatego zdecydowaliśmy się rozszerzyć ofertę szkoły i zarazem  udoskonalić warunki edukacji dla  studentów z Europy. To również oznaka dowód, że stosunki transatlantyckie znajdują się w znakomitej fazie  – mówi Steven Meyer, Dziekan Daniel Morgan Graduate School of Security.

Jak przekonuje Szymon Dziubicki, inauguracja DMGS w Polsce to ważny dzień także dla polskiej nauki. Przed naukowcami i studentami otworzyły się nowe perspektywy.

„Stany Zjednoczone Ameryki należą do kluczowych partnerów zagranicznych Polski w wielu aspektach, jak również  pełnią szczególną  rolę w całym  naszym regionie. Cieszymy się, że to właśnie w Polsce DMGS postanowiła zainaugurować swoją europejską działalność. Rozszerzenie oferty to właściwy trend, który nie tylko zapewni szkole rozwój, ale będzie stanowić podstawę dla nowych projektów i przedsięwzięć dla budowania szerokiego partnerstwa między Polską a USA, jak również Europą i USA.” – mówił Szymon Dziubicki – przedstawiciel DMGS Alumni Club Europe, organizacji zrzeszającej europejskich absolwentów DMGS.

Uzupełnieniem inauguracji była międzynarodowa konferencja „Wyzwania dla stosunków transatlantyckich w świetle bezpieczeństwa narodowego i obronności”, która odbyła się w Pałacu Sobańskich w Warszawie. W dyskusji panelowej udział wzięli Steven Meyer, Dziekan DMGS, Thomas Garrett, Sekretarz Generalny Community of Democracies, prof. dr hab. Jarosław Gryz,  Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie, dr Katarzyna Pisarska, Dyrektor Europejskiej Akademii Dyplomacji oraz Szymon Dziubicki, przedstawiciel DMGS Alumni Club in Europe. Podczas dyskusji prelegenci dyskutowali nad zmianami i wyzwaniami w obszarze bezpieczeństwa narodowego i obronności, jak również o potrzebie kształcenia przyszłych liderów, którzy będą posiadać niezbędną wiedzę i umiejętności, aby mierzyć się z problemami jutra.

Jak wskazywał Steven Meyer w ostatnim okresie mamy do czynienia z całkowitą zmianą w sferze geopolityki. „Po II Wojnie Światowej Stany Zjednoczone były tak naprawdę jedynym mocarstwem, ale ta sytuacja już się zmieniła. Ten system rozpada się – USA jest krajem silnym, wpływowym, ale z pewnością już nie taką potęgą. Rośnie, można powiedzieć, wielu konkurentów – Rosja, Brazylia, Indie, Chiny, Republika Południowej Afryki. To jest coś nowego, na co nie jesteśmy obecnie jeszcze przygotowani. Na tym przede wszystkim musimy się skupić na zaadaptowaniu się do tego nowego porządku i zastanowieniu się, jak poradzić sobie z problemami i wyzwaniami w obszarze bezpieczeństwa wewnętrznego, które w konsekwencji powstaną” – podkreślił Dziekan Daniel Morgan Graduate School.

Dr Katarzyna Pisarska w swojej wypowiedzi alarmowała natomiast, że największy kryzys, przed jakim obecnie stoimy, to nie kryzys jądrowy, a kryzys w komunikacji pomiędzy społeczeństwem a politykami. „Niezwykle ważne jest znalezienie wiarygodnych partnerów, gdyż ten kryzys zaufania będzie poważnym wyzwaniem dla stosunków transatlantyckich, zwłaszcza w obliczu coraz silniejszego budowania wspólnoty w ramach Europy. Utrata tego wzajemnego zaufania będzie oznaczała koniec tego, co znamy jako sojusz transatlantycki.” – stwierdziła Dyrektor Europejskiej Akademii Dyplomacji.

Got Something To Say?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *