Niebawem premiera filmu dokumentalnego „Goliat” – zapomniany bohater

Film dokumentalny „Goliat” – zapomniany bohater realizowany jest w ramach programu Fundacji Kulskich „Kultywowanie wartości patriotycznych i pamięci historycznej”.

Film dokumentalny „Goliat” – zapomniany bohater realizowany jest w ramach programu Fundacji Kulskich „Kultywowanie wartości patriotycznych i pamięci historycznej”.

Dokument prezentował będzie historię życia Profesora Juliana Eugeniusza Kulskiego – bohatera Powstania Warszawskiego i syna Prezydenta Okupowanej Warszawy. Twórcy pokazali w filmie wieloletnie działania Profesora skupione na budowaniu międzynarodowej pozycji Polski i umacnianiu relacji polsko-amerykańskich. W tle zaprezentowane zostały m.in. zdjęcia z prywatnego archiwum Profesora oraz kulisy jego współpracy z Bankiem Światowym w charakterze architekta. Widzowie będą też mieli okazję poznać Profesora i jego żonę Catharine od strony prywatnej, zaglądając do ich domu w Waszyngtonie.

W filmie o Profesorze Kulskim wypowiadają się także Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Waszyngtonie – Piotr Wilczek, Doradca Prezydenta Andrzeja Dudy – Amb. Bogusław Winid czy Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego – Jan Ołdakowski.

Producentami filmu są Tomasz Sańpruch oraz Małgorzata Bogusz. Zdjęcia realizowane były na terenie Waszyngtonu i Warszawy – ostatnie nagrania zakończyły się czerwcu 2019 roku. Obecnie trwa finalny montaż i udźwiękowienie materiałów filmowych.

Premiera filmu przewidziana jest na 30 lipca 2019 roku w Warszawskim kinie „Iluzjon”.
Dla przyjaciół i darczyńców Fundacji przewidziana została specjalna pula miejsc na premierze.

Film powstał dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez następujące podmioty:

– Vision Group

– STEO

W filmie wykorzystano archiwalne materiały zdjęciowe należące do zbiorów Filmoteki Narodowej. Dziękujemy władzom FINA za okazane wsparcie.