JULIAN EUGENIUSZ KULSKI

bg
bg

JULIAN EUGENIUSZ KULSKI

Główny bohater filmu ,,Goliat ? zapomniany bohater?, syn Juliana Spitosława Kulskiego, komisarycznego prezydenta Warszawy.

W filmie dzieli się z widzami swoimi wspomnieniami na temat Powstania Warszawskiego oraz swojego ojca.

Od 1941 roku członek konspiracji w szeregach ZWZ/AK jako ps. ,,Chojniacki? oraz ,,Goliat?. Uczestnik Powstania Warszawskiego na Żoliborzu. Odznaczony Krzyżem Walecznych i srebrnym krzyżem za męstwo i odwagę w walce. Po wyswobodzeniu przez Amerykanów z obozu jenieckiego, do którego trafił po upadku Powstania, w maju 1945 przedostał się do Anglii. Tam rozpoczął naukę w szkole średniej, a następnie podjął studia architektoniczne w Oxfordzie. Po trzech latach wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozpoczął studia na wydziale architektury Uniwersytetu Yale, które ukończył dyplomem w 1953 r.

W 1966 roku doktoryzował się na wydziale architektury Politechniki Warszawskiej. Pracował m.in. na Uniwersytecie Notre Dame, Uniwersytecie George?a Washingtona oraz Uniwersytecie Howarda w Waszyngtonie. Przez ponad sześćdziesiąt lat koordynował ponad trzy tysiące projektów architektonicznych w USA i na całym świecie.