Rada i Zarząd Fundacji

bg
Fundacja Kulskich

Zarząd Fundacji Kulskich

Małgorzata Bogusz

Małgorzata Bogusz

Prezes Zarządu Fundacji

Małgorzata Bogusz pełni funkcję prezeski zarządu oraz sprawuje obowiązki fundatora w Fundacji Kulskich na rzecz relacji polsko-amerykańskich, założonej przez powstańca warszawskiego Juliana Eugeniusza Kulskiego (1929-2021).

Czytaj więcej

Jest pomysłodawczynią oraz realizatorką inicjatywy transatlantyckiej pod nazwą „The best way to predict the future is to create it”. Jest to cykliczne, międzynarodowe forum dyskusji i wymiany najlepszych praktyk w obszarach takich jak polityka międzynarodowa, bezpieczeństwo, ochrona zdrowia czy sprawy społeczne. Była odpowiedzialna za najważniejszy, historyczny projekt Fundacji tj. budowę pomnika Prezydentów Wielkiej Warszawy: Stefana Starzyńskiego i Juliana Spitosława Kulskiego, który został odsłonięty 9 października 2021 roku na Bulwarach Wiślanych w Warszawie. Za swoją działalność na rzecz popularyzacji wiedzy o tradycjach niepodległościowych poza granicami Polski została uhonorowana medalem Pro Bono Poloniae.

Małgorzata Bogusz jest członkinią Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES) na kadencję 2020-2025, reprezentując Grupę III, zrzeszającą przedstawicieli organizacji pozarządowych. Jest także członkinią Komitetu Monitorującego Krajowy Plan Odbudowy (KM KPO) w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Jest ekspertką w obszarze public affairs i komunikacji społecznej z ponad 20-letnim doświadczeniem zawodowym.

Od wielu lat angażuje się w działalność społeczną i edukacyjną, realizując liczne projekty w ramach swojej działalności pro bono w organizacjach pozarządowych. W roku 2011 koordynowała realizację międzynarodowego projektu Fit For Work, pod patronatem pierwszej polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Projekt Fit For Work dotyczył kształtowania świadomości społecznej na temat chorób układu mięśniowo-szkieletowego i związanych z nimi wyzwań dla gospodarek europejskich w obliczu starzejącego się społeczeństwa na naszym kontynencie. Ambasadorem projektu był Lech Wałęsa, były prezydent RP, laureat Pokojowej Nagrody Nobla.

Jest inicjatorką i współtwórczynią „Koalicji na rzecz Zdrowego Starzenia się” uhonorowanej Godłem „Teraz Polska” oraz Fundacji na rzecz Zdrowego Starzenia”, której działalność w latach 2012-2014 na rzecz budowania zdrowego i aktywnego społeczeństwa wpisywała się priorytety Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej 2012. Była także odpowiedzialna m.in. za organizację i koordynację dwóch międzynarodowych kongresów, poświęconych wyzwaniom polityki starzenia się w Polsce i kwestiom zdrowia publicznego. Jest inicjatorką wydania publikacji naukowej pt. „Zdrowe starzenie się. Biała księga”, w której problem aktywnego i zdrowego starzenia się był analizowany pod kątem zdrowotnym, m.in. w obszarze zdrowia publicznego, ekonomicznym, ubezpieczeniowym, jak też w zakresie polityki społecznej. Publikacja zawiera diagnozy i charakterystykę wyzwań stojących przed naszym społeczeństwem oraz podejmuje próbę przełożenia tej wiedzy na konkretne działania i decyzje w dziedzinie opieki społecznej i zdrowotnej.

Małgorzata Bogusz kieruje także Instytutem Rozwoju Spraw Społecznych – obywatelskim think-tankiem, stanowiącym miejsce pogłębionej debaty, opracowywania analiz, formułowania propozycji rozwiązań i wymiany poglądów między wieloma środowiskami. Koncepcją leżącą u podstaw stworzenia Instytutu jest analizowanie zjawisk ekonomiczno-społecznych przez pryzmat kwestii zdrowia i opieki zdrowotnej, które mają wpływ na każdą dziedzinę życia i aktywności gospodarczej. Małgorzata jest jednocześnie inicjatorką licznych projektów edukacyjnych i naukowych, realizowanych przez Instytut. Są to m.in. konferencje, debaty i raporty naukowe poświęconej tematyce kształtowania opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskie (dotychczas Instytut opracował i wydał 25 raportów analityczno-naukowych). Jedną z głównych inicjatyw fundacji jest unikalny format spotkań i debat eksperckich pod nazwą Healthcare Policy Summit, które są realizowane cyklicznie od 2022 roku.

Małgorzata Bogusz jest także współzałożycielką i współwłaścicielką firmy doradczej Vision Group Executive Advisors, zasiadała także dwukrotnie w zarządzie Związku Firm Public Relations – branżowej organizacji zrzeszającej profesjonalne firmy PR w Polsce. Jest absolwentką nauk politycznych Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi wykłady z zakresu public affairs na Uniwersytecie Warszawskim w ramach zajęć Laboratorium PR.

Rada Fundacji Kulskich

Paweł „Naval

Paweł „Naval” Mateńczuk

Członek Rady Fundacji

Pełnomocnik Ministra Obrony Narodowej RP do spraw warunków służby wojskowej. Były żołnierz Jednostki Wojskowej GROM, pisarz, wykładowca i podróżnik.

Czytaj więcej

W latach 1993–1995 pełnił służbę w 1 Pułku Specjalnym w Lublińcu. W trakcie służby brał udział w misji ONZ UNIFIL. Służył w kompanii inżynieryjno-saperskiej w Jwaya, która budowała drogi i rozminowywała tereny na pograniczu libańsko-izraelskim. Był operatorem w JW GROM w latach 1998–2012, gdzie zakończył służbę w stopniu starszego chorążego sztabowego na stanowisku dowódcy sekcji. W trakcie służby Naval, dziewięciokrotnie wyjeżdżał na misje bojowe m.in. do Iraku i Afganistanu. W trakcie całej kariery wojskowej był aktywnie zaangażowany w zwalczanie terroryzmu. Za swoją służbę wielokrotnie odznaczany, w tym za czyny bojowe poza granicami kraju m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego, Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego, a także Złotą Odznaką GROM-u.

Autor książek: “Przetrwać Belize”, “Ostatnich gryzą psy”, “Zatoka”, “Camp Pozzi”, „Chłopaki z Marsa”, “Afganistan na kołach”, “Lider w stylu GROM”, „Ekstremalny poradnik treningowy”, „Strzelnica Navala”, “Ekstremalny poradnik przetrwania” i „Świat na celowniku”. Jest wykładowcą na Uczelni Techniczno-Handlowej im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne. Swoją wiedzą i doświadczeniem stara się wspierać instytucje charytatywne i pozarządowe, m.in. Polską Akcję Humanitarną, Fundację „Akademia Sportu”, a także służby mundurowe. Był wolontariuszem Muzeum Powstania Warszawskiego.

We współpracy ze stacją Polsat Sport zrealizował dziesięć odcinków programu Strzelnica Navala z gośćmi takimi jak Zbigniew Boniek, Przemysław Saleta, Renata Mauer-Różańska czy Tomasz Hajto. Pomysłodawca i współscenarzysta programu telewizyjnego „GROM – tworzymy historię”, wyprodukowanego przez telewizję Polsat Sport, by uczcić 30 lat istnienia Jednostki Wojskowej GROM.

Piotr Gulczyński

Piotr Gulczyński

Członek Rady Fundacji

Doświadczony menadżer i animator projektów społecznych, od wielu lat zajmuje się kierowaniem organizacjami pozarządowymi.

Czytaj więcej

W latach dziewięćdziesiątych współtworzył i prowadził Sekcję Akademicką Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego. Był asystentem profesora Władysława Bartoszewskiego i współpracownikiem Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana. Od 1997 roku związany z Fundacją Instytut Lecha Wałęsy, początkowo jako Koordynator Współpracy z Zagranicą, a w latach 2000–2014 Prezes Zarządu. Od 2006 roku członek Stałego Sekretariatu Światowego Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla i w 2013 roku Szef Komitetu Organizacyjnego XIII Światowego Szczytu w Warszawie.

W roku 2015 Członek Zarządu i Dyrektor Zarządzający Fundacji im. Ronalda Reagana w Polsce. Od maja 2015 roku do sierpnia 2019 roku pełnił funkcję Prezesa Zarządu Fundacji na Rzecz Zdrowego Starzenia Się, z którą był związany od 2014 roku, zasiadając w Radzie Programowej. W latach 2010–2012 powołany przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego do komitetu doradczego i konsultacyjnego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego. W latach 2012–2018 Członek Rady Programowej Europejskiego Forum Nowych Idei organizowanego przez Konfederację Lewiatan. Od grudnia 2021 Prezes Zarządu KREA Vitae Foundation z siedzibą w Tallinie. Od roku 2015 jako prywatny przedsiębiorca angażuje się w projekty realizowane w Polsce, Włoszech, Stanach Zjednoczonych, Meksyku i Estonii.

Łukasz Osiecki

Łukasz Osiecki

Członek Rady Fundacji

Specjalista ds. bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej sektora paliwowo energetycznego, aktywista społeczny, skoncentrowany na promowaniu świadomości bezpieczeństwa osobistego, odwagi, wzajemnej pomocy, zdrowia oraz dyscypliny.

Czytaj więcej

Lider bezpieczeństwa oraz ekspert walki wręcz, specjalizujący się w szkoleniu jednostek specjalnych oraz edukacji społeczności w zakresie budowania odporności na współczesne zagrożenia i reagowania na sytuacje kryzysowe. Posiadacz czarnego pasa III dan w Krav Maga i Defendo. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie i The Bush School of Government and Public Service w USA.

Pomysłodawca i współtwórca Straży Sąsiedzkiej Osiedla Las na warszawskim Wawrze – oddolnie tworzonego projektu społecznego, który w ostatnich miesiącach cieszy się największą popularnością medialną spośród wszystkich inicjatyw obywatelskich w obszarze bezpieczeństwa w Polsce.

Iwona Nyk

Iwona Nyk

Członkini Rady Fundacji

Ekspertka z ponad 10-letnim doświadczeniem w zakresie prawa zamówień publicznych, dostępu do informacji publicznej, projektowania, zarządzania i budżetowania projektów administracji publicznej oraz w zakresie wystąpień publicznych i rozwiązywania konfliktów

Czytaj więcej

Absolwentka administracji na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej oraz litewskim Siauliai University. Urzędniczka centralnej administracji rządowej.

Doświadczenie zawodowe zdobywała m.in. w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie oraz Centrali Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Audytorka wewnętrzna norm: PN-EN ISO 9001:2009, PN-ISO/IEC 27001:2007.

Marciej Matraszek

Maciej Matraszek

Członek Rady Fundacji

Przedsiębiorca z ponad 20-letnim doświadczeniem, pracujący jako doradca zewnętrzny z najbardziej wymagającymi klientami z Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec i USA. Aktywista i wolontariusz Fundacji im. Roberta Schumanna w okresie integracji Polski ze strukturami Unii Europejskiej.

Czytaj więcej

Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w Hempel London i Blow Up Hall w Poznaniu). Od 2012 roku doradca i konsultant sektora prywatnego dla firm z Polski i Wielkiej Brytanii. W okresie 2012-2014 pełnił funkcję Dyrektora Zarządzającego polskiego oddziału Quintessentially – międzynarodowej, wiodącej firmy, zajmującej się zarządzaniem stylem życia.

Entuzjasta budowy relacji i umacniania więzi polsko-żydowskich. Rodzinnie związany ze stowarzyszeniem Żydowski Instytut Historyczny w Polsce oraz Instytutem Yad Vashem w Jerozolimie.