bg
bg

O pierwszej edycji

Przyszłość stosunków Polski z USA była osią zeszłotygodniowej konferencji w Waszyngtonie zorganizowanej przez Fundację Kulskich we współpracy z Warsaw Enterprise Institute.

Konferencja omawiała 4 kluczowe płaszczyzny polsko-amerykańskiej współpracy: współpraca gospodarcza, współpraca militarna, współpraca w obszarze energetycznym oraz współpraca w obszarze R&D i healthcare

Dzień pierwszy konferencji

Warsztat I

Rozwój stanu bezpieczeństwa w rejonie Polski i wschodniej flanki NATO jako czynnika determinującego rozwój przemysłu zbrojeniowego i potencjału obronnego Państwa.

Moderatorem panelu poświęconego obronności był Marek Świerczyński z ramienia Polityki Insight – jeden z czołowych polskich ekspertów z obszaru polityki obronnej i międzynarodowych uwarunkowań geopolitycznych.

Warsztat II

Badania i rozwój w sektorze zdrowotnym – kierunki współpracy PL-USA

Moderatorem panelu z obszaru R&D był dr n. med. Radosław Sierpiński – Prezes Agencji Badań Medycznych.

Warsztat III

Jak Polska i Stany Zjednoczone mogą współpracować przy dalszej eksploracji kosmosu?

Gościem honorowym paneli był pierwszy (i jedyny) polski kosmonauta – Mirosław Hermaszewski.

Wszystkie warsztaty realizowane były w formule „Chatham House rules” co pozwoliło rozmówcom na swobodną wymianę opinii w wąskim gronie eksperckim.

Wieczorny bankiet

Dzień zakończył bankiet dla wszystkich uczestników konferencji zorganizowany w Sali Kryształowej hotelu Willard. Na wieczornej gali, poza licznymi gośćmi z polskiej i amerykańskiej administracji publicznej, obecna była także kongreswoman Marcy Kaptur która wygłosiła krótkie przemówienie na temat specyfiki relacji polsko-amerykańskich.

Podczas wieczornej gali Prof. Julian E. Kulski w uznaniu za jego zasługi na rzecz budowania relacji polsko-amerykańskich otrzymał także specjalną odznakę przyznaną mu przez prorektora Akademii Sztuki Wojennej – prof. Dr hab. Jarosława Gryza.

Dzień drugi konferencji

Drugi dzień konferencji (27.09.2019) realizowany był w formule dyskusji panelowej. Konferencja przeniosła się także do Ronald Reagan Building and International Trade Center

Podczas wystąpień inaugurujących drugi dzień konferencji o znaczeniu polsko-amerykańskich relacji wspominali m. in. Profesor Julian E. Kulski oraz Małgorzata Bogusz – Prezes Zarządu Fundacji Kulskich.

W imieniu Prezesa Rady Ministrów – Premiera Mateusza Morawieckiego list skierowany do uczestników konferencji odczytał Minister Tomasz Zdzikot.

Najciekawsze fragmenty konferencji

Dzięki sile naszego sojuszu politycznego i wysokiej dynamice współpracy handlowej i kulturalnej łączącej USA i Polskę, możemy dziś z optymizmem spoglądać w przyszłość.

Dziękuję Fundacji Kulskich za zorganizowanie tego wydarzenia, dzięki któremu eksperci z całego świata mogą wymienić poglądy na temat różnorakich płaszczyzn współpracy zbliżających do siebie Polskę i Stany Zjednoczone.

– skomentował w swoim liście Premier Morawiecki

Oba państwa zdają sobie sprawę z korzyści płynących z partnerstwa z najbardziej skutecznym sojuszem militarnym w historii, jakim jest NATO.

Równocześnie Warszawa i Waszyngton rozumieją potrzebę wzmocnienia dwustronnych związków bezpieczeństwa, czego przykładem jest wspólna decyzja o zwiększeniu amerykańskiej militarnej obecności w Polsce, jaką ogłosili obaj prezydenci w czerwcu

– powiedział Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w USA – Piotr Wilczek, który podkreślił, że główną rolę w polsko-amerykańskich relacjach odgrywa współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa

Wśród innych istotnych dziedzin współpracy Polski z USA Amb. Wilczek wymienił wspólne poczynania krajów na arenie międzynarodowej, jak np. zainicjowany w lutym br. proces warszawski, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa i stabilności na Bliskim Wschodzie

– powiedział Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w USA – Piotr Wilczek

Według Amb. Wilczka, na uwagę we wzajemnych relacjach zasługuje także sektor energetyczny i działania zmierzające do zróżnicowania źródeł energii w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Zdaniem ambasadora, nowymi potencjalnymi płaszczyznami współpracy Polski i USA może stać się energia atomowa, zaawansowane technologie, w tym technologie IT i telekomunikacyjne, oraz badania medyczne.

– powiedział Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w USA – Piotr Wilczek

kiedy 101 lat temu Stany Zjednoczone uznały niepodległą Polskę, prezydent Woodrow Wilson nie zrobił tego z „powodów sentymentalnych”, ale dlatego, że taka była jego wizja świata – świata wolnego, bez podziałów na strefy wpływów wielkich mocarstw. Kiedy Ameryka porzuciła tę wizję i wycofała się z Europy, „zakończyło się to katastrofą dla Ameryki, dla Polski i dla całej Europy. Zaprowadziło nas to do Jałty” – argumentował Fried, dodając że „jedna Jałta wystarczy”.

Ambasador Fried sugerował, iż program amerykańsko-polskiej współpracy na następne stulecie powinien obejmować trzy punkty: „Przede wszystkim bezpieczeństwo militarne. Po drugie, współpracę gospodarczą, w tym w dziedzinie energii, co ma istotny wpływ na bezpieczeństwo, w końcu nowe technologie”. „Polacy są naprawdę bardzo mądrzy i dobrzy w interesach” – ocenił Fried, w przeszłości m.in. asystent sekretarza stanu ds. Europejskich i Eurazji w Departamencie Stanu. Zwrócił uwagę, że Polacy zaledwie „w ciągu jednego pokolenia potroili wartość PKB na głowę mieszkańca”.

– powiedział były ambasador USA w Polsce (1997-2000) Daniel Fried

Panele dyskusyjne podczas drugiego dnia
Panel I

Problemy związane z polsko-amerykańskimi stosunkami gospodarczymi i wymianą handlową

W panelu wzięli udział: prezes i założyciel Warsaw Enterprise Institute (WEI) Tomasz Wróblewski oraz prezes Amerykańsko-Polskiej Rady Biznesu Eric Stewart. Dyskusję panelową prowadził Marcin Nowacki wiceprezes Związku.

Panel II

Badania w dziedzinie opieki medycznej i biotechnologii

Dyskutowali prezes Agencji Badań Medycznych Radosław Sierpiński i Catherine Mellor z Izby Handlowej Stanów Zjednoczonych.

Panel III

Jak Polska i Stany Zjednoczone mogą współpracować przy dalszej eksploracji kosmosu?

Występowali wiceminister obrony narodowej Tomasz Zdzikot i emerytowany generał Johna Gronski, w przeszłości zastępca dowódcy amerykańskich sił lądowych w Europie.

Panel IV

Współpraca energetyczna Polski i Stanów Zjedoczonych

W roli Keynote speakerów wystąpili na niej prorektor Akademii Sztuki Wojennej prof. Jarosław Gryz oraz dyrektor generalny Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska (IGEOS) Bogdan Pilch.W panelu poświęconym polsko-amerykańskiej współpracy energetycznej wystąpili natomiast Alexander Whittington z ranienia Cheniere Energy Inc., Jack Spencer z ramienia The Herritage Foundation oraz Reka Szemerkenyi z ramienia CEPA.

Panel V

Przyszłość stosunków polsko-amerykańskich pt. „Czy Polska musi wybrać pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi”

Keynote Speakerami tego panelu byli Jose Morey z ramienia NASA iTech oraz Peter Doran z ramienia CEPA.W panelu udział wzięli m.in. Peter Doran, prezes Center for European Policy Analysis i znany w Polsce politolog George Friedman założyciel i prezes Geopolitical Futures. „Polska nie musi wybierać pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Stany Zjednoczone potrzebują Polski, aby Unia Europejska zachowała transatlantycką orientację” – podkreślił prezes CEPA.

Uroczysta kolacja

Bankiet w rezydencji Ambasadora RP w Waszyngtonie – Piotra Wilczka

Gościem honorowym spotkania w rezydencji była Rita Cosby – zaprzyjaźniona z Fundacją Kulskich ikona amerykańskich mediów.

Partnerzy konferencji