Aktualności

bg
bg
30.07.2021

IV edycja konferencji „The best way to predict the future is to create it” za nami!

O Polskim Ładzie, KPO i Zdrowej Przyszłości w gronie decydentów i ekspertów

Kilkudziesięciu panelistów dyskutowało nad kluczowymi inicjatywami na rzecz wzmocnienia polskiego systemu ochrony zdrowia w Polsce w warunkach pandemii i rzeczywistości postcovidowej podczas czwartkowej konferencji, zorganizowanej przez Fundację Kulskich i Instytut Rozwoju Spraw Społecznych. Partnerem instytucjonalnym wydarzenia była Agencja Badań Medycznych. Honorowy patronat nad konferencją objęli Minister Zdrowia, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy.

 „Zdrowa Przyszłość, Polski Ład, Krajowy Plan Odbudowy – kluczowe inicjatywy dla wzmocnienia systemu ochrony zdrowia w Polsce” – pod takim hasłem odbyła się czwarta już edycja konferencji z cyklu The best way to predict the the future is to create it. Tym razem wydarzenie odbyło się w studiu multimedialnym w hotelu SOFITEL Warsaw Victoria w formule hybrydowej.

– Gdy w 2019 roku inaugurowaliśmy cykl naszych konferencji w Waszyngtonie, nikt nie spodziewał się, że w ciągu 2 lat nasze życie wywróci się do góry nogami w tak radykalnym tempie. Dla wielu z nas dzisiejsza konferencja to także jedna z pierwszych okazji do spotkania się „na żywo” w szerszym gronie przyjaciół i partnerów biznesowych, a także jedna z wciąż niewielu okazji do bezpośredniej dyskusji – mówiła podczas otwarcia konferencji Małgorzata Bogusz, prezes Fundacji Kulskich, szefowa Instytutu Rozwoju Spraw Społecznych i członek Europejskiego Komitetu Członek Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w kadencji 2020-2025.

– COVID-19 doświadczył wielu z nas w niezwykle osobisty sposób, otwierając oczy na stale piętrzące się wyzwania społeczno-gospodarcze. Paradoksalnie jednak zerojedynkowy powrót do przedpandemicznej rzeczywistości wydaje się być dziś krokiem wstecz. Telemedycyna, digitalizacja usług publicznych czy praktyczny brak barier geograficznych w komunikacji pokazały nam, że pandemia to nie tylko kryzys, lecz także szansa na wdrożenie reform, które w przedpandemicznych warunkach zajęłyby nie tyle lata, co dekady. Polski i europejski system ochrony zdrowia nie miał przed sobą tak wielu wyzwań, co obecnie. Nadzieje budzą inicjatywy Komisji Europejskiej i rosnąca aktywność polskiej administracji publicznej – dodała Małgorzata Bogusz

W gronie mówców i panelistów znaleźli się przedstawiciele rządu (w tym z Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Finansów), naczelnych  organów administracji publicznej, naukowcy-klinicyści, eksperci systemowi, a także reprezentanci sektora farmaceutycznego.

– Trwająca pandemia unaoczniła konieczności efektywnego adresowania pozaepidemicznych potrzeb naszych pacjentów, które kumulują się w postaci tak zwanego długu zdrowotnego. Głęboko liczę na to, że wdrażane obecnie programy rządowe, takie jak Polski Ład, Krajowy Plan Odbudowy czy różnego rodzaju rozwiązania w zakresie polityki publicznej MZ, pozwolą w efektywny sposób zaadresować priorytetowe potrzeby sektora ochrony zdrowia – tymi słowami minister zdrowia dr n. ekon. Adam Niedzielski zwrócił się do uczestników konferencji w liście odczytanym przez prezesa Agencji Badań Medycznych dra hab. Radosława Sierpińskiego.

Zebrani dyskutowali na temat znaczenia Polskiego Ładu dla zdrowia Polaków, możliwych scenariuszy rozwoju systemu ochrony zdrowia w ramach Krajowego Planu Odbudowy, a także wniosków wyciągniętych z pandemii koronawirusa i sposobów przygotowania się na kolejne takie wyzwania.

– Pacjent onkologiczny to inne emocje. Tam chodzi o życie i kolejną szansę, którą wprowadza nowa technologia farmakologiczna, czasem bardzo droga. Nie chcę wchodzić w te niuanse, bo nie mi decydować, komu dać i przedłużyć tę szansę, a komu powiedzieć: „Niestety, stoję przed murem, niczego więcej zrobić nie możemy”. Pacjent kardiologiczny jest teoretycznie w lepszej sytuacji, bo jego terapie są na dzień dzisiejszy dużo tańsze, ale jednocześnie skala tych terapii powoduje, że to są ogromne pieniądze z budżetu państwa i rozumiem ten dylemat rządzących – stwierdził podczas konferencji kierownik Kliniki Kardiologii Inwazyjnej CSK MSWiA prof. Robert Gil.

– Z drugiej strony my możemy w sposób bardzo jasny, łatwy wykazać skuteczność naszego leczenia. Nie ma innej branży, w której skuteczność leczenia – czy zabiegowego, czy farmakologicznego – jest tak wysoka jak w kardiologii, ale skala tych problemów wymaga ogromnych pieniędzy i powoduje nasze frustracje, dlaczego część naszych pacjentów, których samych z siebie nie stać na stosowanie najnowszych leków, nie jest leczona optymalnie – dodał ekspert.

Sporo uwagi uczestnicy konferencji poświęcili również walce z chorobami cywilizacyjnymi i spłacaniu długu zdrowotnego wygenerowanego przez COVID-19, a także procesowi refundacyjnemu i nowoczesnym lekom.

– Ustawa refundacyjna to generalnie dobra ustawa. W odniesieniu do naszych poprzedników to najlepsza ustawa, jaką przyjęli. Było szereg możliwości, aby te ceny leków w Polsce były możliwie jak najlepsze z punktu widzenia płatnika. Oczywiście jest wiele różnych problemów, bo to jest także kwestia pewnej odwagi w dopuszczaniu nowych terapii, które są niezwykle kosztowne. Tu chcę pochwalić resort zdrowia, że w ciągu tych ostatnich lat rzeczywiście odważnie są te decyzje podejmowane, co podkreśla wiele środowisk pacjenckich – one są tutaj najbardziej obiektywne – przekonywał przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia  dr Tomasz Latos.

– Ale jest też tak, że wobec rozwoju, nowych leków i kosztów z tym związane finansowanie ochrony zdrowia – jakie by ono nie było – nigdy nie nadąży za kosztami tych nowych, różnych terapii, a jednocześnie też trzeba podchodzić do wszystkiego rozsądnie i sprawdzać skuteczność tych terapii. O tym też mówił podczas konferencji pan profesor Łukasz Szumowski ­– dodał przewodniczący dr Tomasz Latos.

Decydenci i eksperci będą dyskutować również o bezpieczeństwie zdrowotnym Polaków i strategii rozwoju systemu ochrony zdrowia.

Pełna relacja z przebiegu konferencji wraz z zapisem video już wkrótce!