Małgorzata Bogusz pełni funkcję prezeski zarządu oraz sprawuje obowiązki fundatora w Fundacji Kulskich na rzecz relacji polsko-amerykańskich, założonej przez powstańca warszawskiego płk. prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego (1929-2021).
Jest pomysłodawczynią oraz realizatorką inicjatywy transatlantyckiej pod nazwą „The best way to predict the future is to create it”. Jest to cykliczne, międzynarodowe forum dyskusji i wymiany najlepszych praktyk w obszarach takich jak polityka międzynarodowa, bezpieczeństwo, ochrona zdrowia czy sprawy społeczne. Była odpowiedzialna za najważniejszy, historyczny projekt Fundacji tj. budowę pomnika Prezydentów Wielkiej Warszawy: Stefana Starzyńskiego i Juliana Spitosława Kulskiego, który został odsłonięty 9 października 2021 roku na Bulwarach Wiślanych w Warszawie. Za swoją działalność na rzecz popularyzacji wiedzy o tradycjach niepodległościowych poza granicami Polski została uhonorowana medalem Pro Bono Poloniae.
Małgorzata Bogusz jest członkinią Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES) na kadencję 2020-2025, reprezentując Grupę III, zrzeszającą przedstawicieli organizacji pozarządowych. Jest także członkinią Komitetu Monitorującego Krajowy Plan Odbudowy (KM KPO) w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Jest ekspertką w obszarze public affairs i komunikacji społecznej z ponad 20-letnim doświadczeniem zawodowym.
Od wielu lat angażuje się w działalność społeczną i edukacyjną, realizując liczne projekty w ramach swojej działalności pro bono w organizacjach pozarządowych. W roku 2011 koordynowała realizację międzynarodowego projektu Fit For Work, pod patronatem pierwszej polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Projekt Fit For Work dotyczył kształtowania świadomości społecznej na temat chorób układu mięśniowo-szkieletowego i związanych z nimi wyzwań dla gospodarek europejskich w obliczu starzejącego się społeczeństwa na naszym kontynencie. Ambasadorem projektu był Lech Wałęsa, były prezydent RP, laureat Pokojowej Nagrody Nobla.
Jest inicjatorką i współtwórczynią „Koalicji na rzecz Zdrowego Starzenia się” uhonorowanej Godłem „Teraz Polska” oraz Fundacji na rzecz Zdrowego Starzenia”, której działalność w latach 2012-2014 na rzecz budowania zdrowego i aktywnego społeczeństwa wpisywała się priorytety Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej 2012. Była także odpowiedzialna m.in. za organizację i koordynację dwóch międzynarodowych kongresów, poświęconych wyzwaniom polityki starzenia się w Polsce i kwestiom zdrowia publicznego. Jest inicjatorką wydania publikacji naukowej pt. „Zdrowe starzenie się. Biała księga”, w której problem aktywnego i zdrowego starzenia się był analizowany pod kątem zdrowotnym, m.in. w obszarze zdrowia publicznego, ekonomicznym, ubezpieczeniowym, jak też w zakresie polityki społecznej. Publikacja zawiera diagnozy i charakterystykę wyzwań stojących przed naszym społeczeństwem oraz podejmuje próbę przełożenia tej wiedzy na konkretne działania i decyzje w dziedzinie opieki społecznej i zdrowotnej.
Małgorzata Bogusz kieruje także Instytutem Rozwoju Spraw Społecznych – obywatelskim think-tankiem, stanowiącym miejsce pogłębionej debaty, opracowywania analiz, formułowania propozycji rozwiązań i wymiany poglądów między wieloma środowiskami. Koncepcją leżącą u podstaw stworzenia Instytutu jest analizowanie zjawisk ekonomiczno-społecznych przez pryzmat kwestii zdrowia i opieki zdrowotnej, które mają wpływ na każdą dziedzinę życia i aktywności gospodarczej. Małgorzata jest jednocześnie inicjatorką licznych projektów edukacyjnych i naukowych, realizowanych przez Instytut. Są to m.in. konferencje, debaty i raporty naukowe poświęconej tematyce kształtowania opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskie (dotychczas Instytut opracował i wydał 25 raportów analityczno-naukowych). Jedną z głównych inicjatyw fundacji jest unikalny format spotkań i debat eksperckich pod nazwą Healthcare Policy Summit, które są realizowane cyklicznie od 2022 roku.
Małgorzata Bogusz jest także współzałożycielką i współwłaścicielką firmy doradczej Vision Group Executive Advisors, zasiadała także dwukrotnie w zarządzie Związku Firm Public Relations – branżowej organizacji zrzeszającej profesjonalne firmy PR w Polsce. Jest absolwentką nauk politycznych Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi wykłady z zakresu public affairs na Uniwersytecie Warszawskim w ramach zajęć Laboratorium PR.
Pełnomocnik Ministra Obrony Narodowej RP do spraw warunków służby wojskowej. Były żołnierz Jednostki Wojskowej GROM, pisarz, wykładowca i podróżnik.
W latach 1993–1995 pełnił służbę w 1 Pułku Specjalnym w Lublińcu. W trakcie służby brał udział w misji ONZ UNIFIL. Służył w kompanii inżynieryjno-saperskiej w Jwaya, która budowała drogi i rozminowywała tereny na pograniczu libańsko-izraelskim. Był operatorem w JW GROM w latach 1998–2012, gdzie zakończył służbę w stopniu starszego chorążego sztabowego na stanowisku dowódcy sekcji. W trakcie służby Naval, dziewięciokrotnie wyjeżdżał na misje bojowe m.in. do Iraku i Afganistanu. W trakcie całej kariery wojskowej był aktywnie zaangażowany w zwalczanie terroryzmu. Za swoją służbę wielokrotnie odznaczany, w tym za czyny bojowe poza granicami kraju m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego, Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego, a także Złotą Odznaką GROM-u.
Autor książek: “Przetrwać Belize”, “Ostatnich gryzą psy”, “Zatoka”, “Camp Pozzi”, „Chłopaki z Marsa”, “Afganistan na kołach”, “Lider w stylu GROM”, „Ekstremalny poradnik treningowy”, „Strzelnica Navala”, “Ekstremalny poradnik przetrwania” i „Świat na celowniku”. Jest wykładowcą na Uczelni Techniczno-Handlowej im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne. Swoją wiedzą i doświadczeniem stara się wspierać instytucje charytatywne i pozarządowe, m.in. Polską Akcję Humanitarną, Fundację „Akademia Sportu”, a także służby mundurowe. Był wolontariuszem Muzeum Powstania Warszawskiego.
We współpracy ze stacją Polsat Sport zrealizował dziesięć odcinków programu Strzelnica Navala z gośćmi takimi jak Zbigniew Boniek, Przemysław Saleta, Renata Mauer-Różańska czy Tomasz Hajto. Pomysłodawca i współscenarzysta programu telewizyjnego „GROM – tworzymy historię”, wyprodukowanego przez telewizję Polsat Sport, by uczcić 30 lat istnienia Jednostki Wojskowej GROM.
Doświadczony menadżer i animator projektów społecznych, od wielu lat zajmuje się kierowaniem organizacjami pozarządowymi.
W latach dziewięćdziesiątych współtworzył i prowadził Sekcję Akademicką Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego. Był asystentem profesora Władysława Bartoszewskiego i współpracownikiem Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana. Od 1997 roku związany z Fundacją Instytut Lecha Wałęsy, początkowo jako Koordynator Współpracy z Zagranicą, a w latach 2000–2014 Prezes Zarządu. Od 2006 roku członek Stałego Sekretariatu Światowego Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla i w 2013 roku Szef Komitetu Organizacyjnego XIII Światowego Szczytu w Warszawie.
W roku 2015 Członek Zarządu i Dyrektor Zarządzający Fundacji im. Ronalda Reagana w Polsce. Od maja 2015 roku do sierpnia 2019 roku pełnił funkcję Prezesa Zarządu Fundacji na Rzecz Zdrowego Starzenia Się, z którą był związany od 2014 roku, zasiadając w Radzie Programowej. W latach 2010–2012 powołany przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego do komitetu doradczego i konsultacyjnego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego. W latach 2012–2018 Członek Rady Programowej Europejskiego Forum Nowych Idei organizowanego przez Konfederację Lewiatan. Od grudnia 2021 Prezes Zarządu KREA Vitae Foundation z siedzibą w Tallinie. Od roku 2015 jako prywatny przedsiębiorca angażuje się w projekty realizowane w Polsce, Włoszech, Stanach Zjednoczonych, Meksyku i Estonii.
Specjalista ds. bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej sektora paliwowo energetycznego, aktywista społeczny, skoncentrowany na promowaniu świadomości bezpieczeństwa osobistego, odwagi, wzajemnej pomocy, zdrowia oraz dyscypliny.
Lider bezpieczeństwa oraz ekspert walki wręcz, specjalizujący się w szkoleniu jednostek specjalnych oraz edukacji społeczności w zakresie budowania odporności na współczesne zagrożenia i reagowania na sytuacje kryzysowe. Posiadacz czarnego pasa III dan w Krav Maga i Defendo. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie i The Bush School of Government and Public Service w USA.
Pomysłodawca i współtwórca Straży Sąsiedzkiej Osiedla Las na warszawskim Wawrze – oddolnie tworzonego projektu społecznego, który w ostatnich miesiącach cieszy się największą popularnością medialną spośród wszystkich inicjatyw obywatelskich w obszarze bezpieczeństwa w Polsce.
Ekspertka z ponad 10-letnim doświadczeniem w zakresie prawa zamówień publicznych, dostępu do informacji publicznej, projektowania, zarządzania i budżetowania projektów administracji publicznej oraz w zakresie wystąpień publicznych i rozwiązywania konfliktów
Absolwentka administracji na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej oraz litewskim Siauliai University. Urzędniczka centralnej administracji rządowej.
Doświadczenie zawodowe zdobywała m.in. w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie oraz Centrali Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Audytorka wewnętrzna norm: PN-EN ISO 9001:2009, PN-ISO/IEC 27001:2007.
Przedsiębiorca z ponad 20-letnim doświadczeniem, pracujący jako doradca zewnętrzny z najbardziej wymagającymi klientami z Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec i USA. Aktywista i wolontariusz Fundacji im. Roberta Schumanna w okresie integracji Polski ze strukturami Unii Europejskiej.
Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w Hempel London i Blow Up Hall w Poznaniu). Od 2012 roku doradca i konsultant sektora prywatnego dla firm z Polski i Wielkiej Brytanii. W okresie 2012-2014 pełnił funkcję Dyrektora Zarządzającego polskiego oddziału Quintessentially – międzynarodowej, wiodącej firmy, zajmującej się zarządzaniem stylem życia.
Entuzjasta budowy relacji i umacniania więzi polsko-żydowskich. Rodzinnie związany ze stowarzyszeniem Żydowski Instytut Historyczny w Polsce oraz Instytutem Yad Vashem w Jerozolimie. Wnuk Stefanii Matraszek, odznaczonej medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyznawanym przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem.