Aktualności

bg
bg
14.03.2022

POMAGAMY UKRAINIE!

Od ponad dwóch tygodni toczy się brutalna i zbrodnicza wojna w Ukrainie w wyniku nieusprawnionego ataku wojsk Rosyjskich na wolną i demokratyczną Ukrainę. Polacy pokazali, że potrafią się zjednoczyć i wspólnie działać na rzecz potrzebujących. Także i my – zespół Fundacji Kulskich – zaangażowaliśmy się akcję pomocową dla Ukrainy.

Udało nam się zorganizować kilka mini-konwojów humanitarnych do Lwowa, gdzie busami do wojskowego centrum medycznego zwieźliśmy to, co najbardziej potrzebne: opatrunki, stazy, medykamenty, produkty higieniczne, żywność. W drodze powrotnej bezpiecznie przywieźliśmy dotychczas 15 kobiet i dzieci, których ulokowaliśmy w Lublinie i Warszawie.

Od początku wojny w Ukrainie, organizowaliśmy prawie codzienne, bezpłatne transporty dla uchodźców z granicy polsko-ukraińskiej. Do bezpiecznych miejsc noclegowych w Warszawie i okolicach naszymi busami dotarło już ponad 40 osób. Zapewniliśmy im podstawową pomoc materialną w postaci ubrań, jedzenia, środków higieny, lekarstw i niezbędnych środków medycznych.

Regularnie dostarczamy również potrzebne produkty do przygranicznych magazynów, które wysyłane są do najbardziej potrzebujących miejsc w Ukrainie.

Wszystko to, nie odbyłoby się bez Waszej pomocy. Żadne słowa podziękowania, nie wyrażą wdzięczności, jaką widzimy na twarzach osób, które zabieramy z granicy, którym udzielamy pomocy, oraz tych, którym wręczamy produkty pierwszej potrzeby. Razem z ZPP i naszymi partnerami z USA planujemy organizację kolejnych, może już większych konwojów z pomocą humanitarną dla Ukrainy.

Nie da się opowiedzieć historii wszystkich ludzkich dramatów, których byliśmy świadkami w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Nie da się objąć skali tego okrucieństwa. Da się natomiast podziękować i zmierzyć ogrom Waszej pomocy.

Do tej pory na Konto Fundacja Kulskich wpłynęło: ponad 40 000 zł oraz prawie 25 000 USD. Zbieramy kolejne środki. Otrzymaliśmy darowizny materialne z medykamentami, opatrunkami, lekami. Opracowaliśmy procedurę sprawnego dostarczania tych produktów do potrzebujących w Ukrainie, mamy też wsparcie prawników w dość skomplikowanej kwestii transportu produktów medycznych za granicę.

Działania pomocowe prowadzone przez Fundację Kulskich możliwe są także m.in. dzięki wsparciu finansowemu otrzymanemu z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.